KOBİLERİMİZE KAMU BANKALARINDAN DESTEK
KOBİLERİMİZE KAMU BANKALARINDAN DESTEK
Salihli Ticaret Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Yetiş AKSOY; “Kamu bankaları, KOBİ'lere yönelik 100 bin liraya kadar Mikro İşletmeler Destek Paket'ini hayata geçirmişlerdir. Kamu bankaları tarafından KOBİ'lere yönelik hayata geçirilen 100 bin liraya kadar Mikro İşletmeler Destek Paketi'nin, iş dünyasını bu zor dönemde biraz olsun rahatlatacaktır.” dedi.
Borsa Başkanımız AKSOY yapmış olduğu açıklamada; “KGF teminatlı, 48 aya kadar vade ve yıllık yüzde 11,5 faizle kullandırılacak krediden, cirosu 3 milyon liraya kadar olan firmalar yararlanabilecek. 1 milyon TL'nin altında ciroya ulaşan işletmelere 50 bin TL'ye kadar limit açılan kredide, 1 milyon TL ile 3 milyon TL arasında ciroya ulaşan işletmelerin azami kredi limiti ise 100 bin TL olacak.” dedi.
Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından yapılan ortak açıklama ile Mikro İşletmeler Destek Paketinin detayları ise şöyle paylaşıldı. Reel sektöre sağladıkları desteği pandemi döneminde de kesintisiz olarak sürdüren kamu bankalarınca, Mikro İşletmeler Destek Paketi uygulamaya alınıyor. İçinde bulunduğumuz Covid-19 salgınına karşı her türlü tedbir alınırken Mikro İşletmeler Destek Paketi ile KOBİ'lerin başta maaş ve kira ödemeleri olmak üzere; temel maliyetlerinin karşılaması böylelikle KOBİ'lerin finansman ihtiyaçlarını giderilmesiyle beraber nakit desteği sağlanarak tedarikçileri ile aralarındaki nakit akışının korunması hedeflendi.
Mikro İşletmeler Destek Paketi kapsamında Nakit İşletme Kredisi'nin yanı sıra firmalar, kurumsal kart, doğrudan borçlandırma sistemi (DBS),tedarik zinciri finansmanı mal alımına yönelik teminat mektubu (TZF),güvenceli çek, nakit çekimine kapalı kurumsal kredili mevduat hesabı ürünleri üzerinden Nakit İşletme Kredisi kullanabilecek olduklarını duyurdular.