İştiraklerimiz

Vali Celalettin GÜVENÇ Toprak, Yaprak ve Su Laboratuvarı 

http://www.atblab.com.tr

 

Borsamız, 2005 yılında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve 137 oda ve borsanın ortaklığı ile kurulan Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret A.Ş'ne (GTİ) ortak olmuştur. Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret A.Ş (GTİ)  “yap-işlet-devret” modeli çerçevesinde sınır kapılarını modernize etmektedir.

Modernize Edilen Sınır Kapıları

Habur Sınır Kapısı,
Cilvegözü Sınır Kapısı,
Sarp Sınır Kapısı,
Hamzabeyli Sınır Kapısı,
Kapıkule Sınır Kapısı.

 “Yap-İşlet-Devret” modeli ile kara sınır kapılarının modernizasyonunun Türkiye’de ve Dünyada ilk ve tek uygulayıcısı olan GTİ, projelerine Türkiye’deki diğer sınır kapıları ile hız kazandırmaktadır. 

Yolcuların her türlü ihtiyacına cevap vermekte olan yiyecek-içecek mekanları, bankalar, hediyelik eşya ve gümrüksüz satış mağazaları en modern şekilde hizmet vermektedir. Bu çerçevede, GTİ tarafından sadece ticari alanlar işletilmekte olup, gümrük ve pasaport kontrolu gibi her türlü idari işlem ilgili kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılmaya devam etmektedir.

Yenileme kapsamında; idari ve ticari binalar, giriş-çıkış kontrol üniteleri, arama hangarları, kaçak eşya depoları, peronlar, kantarlar, sosyal tesisler, TIR park alanları inşa edilmiştir. X-ray araç tarama sistemleri, kartlı geçiş sistemleri, kapalı devre kamera ve güvenlik sistemleri en modern halleriyle uygulanmıştır. Bu yatırımların tamamı GTİ'nin öz kaynaklarından karşılanmıştır.

Modernizasyon projelerinin yüksek finansman yükünü üstlenmekle beraber, ekstra vergi geliri de yaratan GTİ, sınır kapılarındaki verimliliği arttırarak dış ticaretin gelişmesine katkı sağlamaktadır. Sınır kapılarında saatler süren beklemeler dakikalara inmiş ve kilometreleri bulan araç kuyruklarının önüne geçilmiştir. Araç ve yolcu geçiş süreleri dört kat hızlanmış olup, yılda 3,5 milyon araca ve 10 milyonun üzerinde yolcuya hizmet verilmektedir.

Şirket hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki linki tıklayınız.

http://www.gtias.com.tr


Borsamız, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğü ve katılımında 92 oda, borsa ve organize sanayi bölgesi iştiraki ile Batı Anadolu Lojistik Organizasyonlar (BALO) A.Ş. kurulmuştur.

http://www.balo.tc

 

            Depolamaya uygun nitelikteki hububat, bakliyat, pamuk, tütün, fındık, yağlı tohumlar, bitkisel yağlar, şeker gibi standardize edilebilen temel ve işlenmiş tarım ürünlerinin standartları belirlenerek emniyetli ve sağlıklı koşullarda lisanslı depo işletmelerine ait depolarda depolanmasını ve bu ürünlerin ticaretinin yine bu işletmeler tarafından düzenlenen ürün senetleri vasıtasıyla yapılmasını amaçlayan 5300 sayılı Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu 17/02/2005 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

http://elidas.com.tr